Friday, 6 December 2019
zrekonstruovane.jpg

Kúpeľňa a WC – srdce bytu

dvere tarnai 098Ak máte dosť  každodenného pohľadu na nevyhovujúcu, nemodernú a veľa krát aj čiastočne nefunkčnú sanitárnu časť Vášho bytu, je treba ju obnoviť. Treba sa pripraviť na realitu. Pri rekonštrukcii bude veľa špiny, prachu a neporiadku a budete mať pocit že to všetko trvá veľmi dlho. Treba však si uvedomiť že táto časť bytu, je centrum spojené s búracími prácami, obíjaním starých obkladov, veľakrát aj so zmenou dispozičného riešenia kúpeľne a WC, vodoinštaláciou, elektroinštaláciou a následne s montážou obkladov, dlažieb a sanitárnych prvkov. Ak zanedbáte alebo nedoceníte prípravu, jej následky môžete ľutovať počas nasledujúcich rokov.

Preto je treba zvážiť  príslovie: „ nešetrite tam, kde to nieje potrebné“ . Všetkým sa nám páčia moderné a kvalitné obklady a dlažby, ktoré sú teraz na trhu, ale veľakrát si vyberieme radšej cenovo prístupnejšie ( s ktorými sa potom stretávame na návštevách u známych a skoro nás omrzia ) a začlenia Vašu zrekonštruovanú kúpeľňu a WC do „treťotriednej“ kategórie. Škoda je, že celkom zbytočne. Nielen dizajn obkladov ale aj kvalita nás pri výbere drahšej keramiky presvedčí o správnom kroku. Kvalitné a atraktívne obklady, ktoré najprv pôsobia cenovo veľmi náročné nemusia vždy zruinovať Váš rozpočet. Je to nesprávny argument na šetrenie. Pri väčšine kúpeľni je ich rozloha tak malá, že cenový rozdiel  je prijateľný. Veľmi často sa stáva, že lacné obklady majú nekvalitnú glazúru, vysokú nasiakavosť  a nestabilné rozmery, čo sa odrazí pri pokládke.

 

Trochu iný pohľad je na batérie, tu je dôležitý fakt, že batérie je možne po čase vymeniť  aj bez demolačných či iných zásahov. Ani tu sa však neoplatí siahnuť po podozrivo lacných  výrobkoch.  I keď  aj tu je treba sa dopredu rozhodnúť, napríklad, či si do svojho nového sprchového kútu dám nainštalovať  podomietkovú  sprchovú batériu. Na toto všetko musíme myslieť dostatočne skoro - už pri návrhu.

Ak teda ste sa rozhodli a máte už aj obklady, dlažbu, sanitu, doplnky a všetok potrebný materiál nakúpený, je treba sa rozhodnúť kto bude realizovať práce vo Vašom byte. Máte hneď viacero možností. Tá najlacnejšia je, že sa do toho pustíte sami – ak zvládnete všetko, čo rekonštrukcia obnáša. Ďalšia možnosť je osloviť remeselníkov (živnostníkov), ktorí  Vám sľúbia bezkonkurenčnú cenu. Tu si dávajte pozor:

·         referencie – ak je možné treba si ísť pozrieť osobne ich prácu. Každý máme inú predstavu o kvalite prevedenia prác   

·         vyžiadať si podrobnú cenovú ponuku – s možnosťou osobného odkonzultovania pred zahájením prác ( veľa krát sa počiatočná cena niekoľkonásobne navýši počas prác s vysvetlením, že toto ale nebolo v cenovej ponuke)

·         doklad o vykonaní prác s možnosťou uplatnenia si reklamácie – toto je najčastejší  problém bez možnosti  riešenia,  ak nemáte potrebné doklady od realizátorov rekonštrukcie 

Tá posledná možnosť je osloviť firmu, ktorá sa takýmito rekonštrukciami zaoberá, má skúsenosti, referencie, dá Vám záruky a v neposlednom rade Vám nakoniec svojimi odbornými radami a realizáciou vie ušetriť Vaše peniaze.

  

You are here :  Home